Svrha spolnog sustava je razmnožavanje. Za razliku od ostalih organskih sustava, spolni organi se znatno razlikuju među različitim spolovima iste vrste. Spolni sustav čovjeka se sastoji od vanjskih i unutarnjih spolnih organa.
Razvoj spolnih organa
U trenutku začeća određen je spol djeteta, ali razvoj spolnih organa započinje nešto kasnije, oko sedmog tjedna. Iako se razvoj spolnih organa odvija i tijekom trudnoće, sazrijevaju početkom puberteta (tek pod utjecajem spolnih hormona dobivaju se muška ili ženska spolna obilježja). Hormon testosteron utječe na razvoj muških spolnih organa dok se ženski spolni organi razvijaju pod utjecajem estrogena.
Osim na spolne organe, spomenuti hormoni utječu i na razvoj ostalih organa u tijelu, npr. na veću ili manju mišićnu masu ili gustoću kostiju.
Izlučivanje spolnih hormona je pod utjecajem vrlo važne žlijezde, hipofize, koja upravlja svim drugim žlijezdama u našemu tijelu. Početkom puberteta stimulira spolne žlijezde (sjemenike) na stvaranje spolnih hormona i spermija. Razina testosterona se mijenja tijekom života, ovisi o nizu čimbenika: naslijeđu, stilu života, prehrani, okolini i drugim čimbenicima.
Bitno je napomenuti da su muški spolni organi, za razliku od ženskih, povezani sa sustavom za izlučivanje mokraće.

- Sjemenika (lat. testis),
- Pasjemenika (lat. epididymis),
- Sjemenovoda (lat. ductus deferens),
- Sjemenih mjehurića (lat. vesiculae seminales),
- Ejakulatornog kanala (lat. ductus ejaculatorius),
- Predstojne žlijezde (lat. prostata),
- Bulbouretralne žlijezde (lat. glandulae bulbo-urethrales),
- Spolnog uda (lat. penis)